Full-Bore Rifle Range Leaderboards


Centrefire Leaderboards


100-Yards // 5 Shot Bench // Members
Position Name Team Rifle Points
1st Jim Davinson Alpha Tikka TAC A1 6.5 Creedmoor 50pts X2
1st Ian Banfield Charlie Tikka TAC A1 6.5 Creedmoor 50pts X2
2nd Dave Gatfield Alpha Remington .223 46pts
3rd Ryan Staple Bravo Howa 1500 6.5 Creedmoor 44pts
4th Chris Gillion Charlie Bergara HMR 6.5 Creedmoor 43pts
5th Joseph Harris Alpha Howa 1500 .223 42pts

6th

John Allinson Alpha - 35pts
7t Pete Sharp Alpha CZ 527 .223 28pts
8th Andrew Scholfield   Bravo  .223 26pts

100-Yards // 5 Shot Bench // Visitors
Position Name Rifle Points
1st Josh Male Bergara HMR 6.5 Creedmoor 49pts
2nd Jonathan Male Bergara HMR 6.5 Creedmoor 44pts
3rd Tom Birch Christensen Arms .308 30pts

100-Yards // 10 Shot Bench // Members
Position Name Team Rifle Points
1st Ian Banfield Charlie Tikka TAC A1 6.5 Creedmoor 99pts
2nd Jim Davison Alpha Tikka Tac A1 6.5 Creedmoor 98pts
3rd Nigel Talbot Charlie Howa .223 96pts
4th James Moon Bravo Tikka T3 .223 95pts
5th Matt Cook Bravo Savage .243 93pts
6th Ian Banfield Charlie Bergara HMR 6.5 Creedmoor 91pts
6th Dave Gatfield Alpha Remington 700 .223 91pts
7th Adrian Furzer Delta Howa .223 83pts
8th Peter Larcombe Charlie Ruger M77 .223 82pts
9th Ian Banfield Charlie CZ 527 .223 73pts
9th Nigel Talbot Charlie Remington 700 .223 73pts
10th Clive Wensley Charlie Savage .223 72pts
11th Harry Moon Bravo Browning X Bolt .223 71pts
12th James Moon Bravo Browning X Bolt .223 70pts
13th Ryan Staple Bravo Howa 1500 6.5 Creedmoor 33pts
14th Ryan Staple Bravo LMT308SP 19pts

100-Yards // 10 Shot Bench // Visitors

Position Name Rifle Points
1st Ben Wyatt (Highland Outdoors) Custom Build .223 89pts
2nd Tracey Stevens Howa 1500 .223 64pts
3rd Gary Fisher Howa .308 54pts
4th Dave Baker Howa .223 45pts
5th Terence Logan (Highland Outdoors) Custom Build .223 22pts

100-Yards // 5 Shot Prone // Members
Position Name Team Rifle Points
1st Ian Banfield Charlie Tikka TAC A1 6.5 Creedmoor 50pts

100 Yards // 10 Shot Prone // Members
Position Name Team Rifle Points
1st Ian Banfield Charlie Tikka TAC A1 6.5 Creedmoor 96pts
2nd Matt Cook Bravo Savage LRP .243 90pts
3rd Nigel Talbot Charlie Howa 1500 .223 87pts
4th Ian Banfield Charlie Bergara B14 HMR 6.5 Creedmoor 85pts
5th Paul Thompson Echo Christensen Arms .308 42pts

25-Yard // Open Sight Standing // Members
Position Name Team Rifle Points
1st Ian Banfield Charlie Ruger Gunsite .308 70pts
2nd Adrian Furzer Delta SMLE 67pts
3rd Ian Banfield Charlie Lee Enfield .303 65pts
4th Steve Bruford Echo Lee Enfield .303 53pts
5th Ed Barnes Charlie SMLE 52pts
6th Ralph Barnes Charlie SMLE .303 49pts
7th Richard Grasby Bravo Lee Enfield .303 48pts
8th Matt Cook Bravo Ruger Gunsite .308 39pts
8th Ralph Barnes Charlie Lee Enfield .303 39pts
9th Richard Grasby Bravo SMLE .303 38pts
9th Paul Thompson Echo Lee Enfield .303 38pts
10th Matt Cook Bravo Steyr Scout .308 27pts
11th James Moon Bravo Lee Enfield .303 19pts
12th Harry Moon Bravo Lee Enfield .303 17pts

25-Yard // Open Sight Standing // Visitors
Position Name Rifle Points
1st Tom Birch Lee Enfield .303 35pts

Rimfire Leaderboards


100-Yards // Bench Rest // Members
Position Name Team Rifle Points
1st Ryan Staple Bravo CZ 452 .17HMR 92pts
2nd Pete Sharp Alpha CZ 455 .17 HMR 89pts
3rd Ben Gregory Echo CZ 452 .17 HMR 88pts
4th Ian Banfield Charlie CZ 455 .17HMR 86pts
5th Ian Banfield Charlie CZ 455 .22LR 84pts
6th Panos Gerontis Alpha .17 HMR 81pts
         
6th Dave Gatfield Alpha .17 HMR 81pts
7th James Moon Bravo .17 HMR 80pts
8th Tony Waller Charlie Browning T-Bolt 79pts
9th Richard Larcombe Delta CZ 455 76pts
9th John Reed Bravo Savage MK2 .17 HMR 76pts
10th Ben Gregory Echo Anshutz .22 LR 75pts
11th Andrew Scholfield Bravo CZ 455 .17 HMR 74pts
12th Richard Gilyatt Echo CZ 452 .17 HMR 73pts
         
13th Robert Robinson Delta CZ 452 .17 HMR 70pts
         
15th Nigel Talbot Charlie CZ 455 .22 LR 45pts

100-Yards // 10 Shot Bench // Visitors
Position Name Rifle Points
1st Tom Birch CZ MTR .22 LR 72pts

50-Yards // .22LR Bench Rest // Members
Position Name Team Rifle Points
1st Ian Banfield Charlie CZ 455 106pts
2nd Ben Gregory Echo Anshutz Match 54 105pts
3rd Bob Oxenbury Alpha M64 104pts
4th Ian Vincent Echo CZ Royal 102pts
5th Phil Earwicker Delta Sako 101pts
6th Dave Gatfield Alpha CZ 457 MTR 100pts (x4)
7th Scott Jones Delta CZ 457 MTR 100pts (x3)
8th Ben Gregory Echo CZ 457 MTR 100pts (x1)
9th Robert Robinson Delta CZ MTR 100pts
9th Jack Dean Echo CZ 457 MTR 100pts
10th Mike Taylor -- Tix 99pts
11th Bob Oxenbury Alpha CZ 452 99pts
12th Peter Williamson Echo Krico 98pts
12th Paul Thompson Echo CZ 457 MTR 98pts
12th Peter Sharp Alpha CZ 455 98pts
12th Nicholas Pitman Charlie Ruger Precision 98pts
13th Richard Gilyatt Echo CZ 457 MTR 97pts
13th Nigel Talbot Charlie CZ 455 97pts
13th Mark Tutton Alpha Anshutz M64 97pts
14th Robert Robinson Delta Anshutz Match 54 96pts
14th Ian Banfield Charlie CZ 457 96pts
14th Rob Oxenbury Alpha CZ 457 MTR 96pts
15th Ed Gregson Barnes Charlie CZ MTR 95pts
15th John Davis Delta CZ 455 95pts
15th Matt Cook Bravo CZ 457 95pts
15th Matt Parker Bravo CZ 457 MTR 95pts
15th Ben Wyatt Echo Anshutz Match 54 95pts
15th Steve Sugg -- -- 95pts
16th James Moon Bravo CZ 455 94pts
16th Richard Grasby Bravo CZ 455 94pts
16th Ricky White Charlie Anshutz Match 54 94pts
16th Steve Howell Charlie CZ 455 94pts
17th Chris Gillon Charlie CZ MTR 457 93pts
18th Ryan Staple Bravo CZ 457 MTR 92pts
19th Harry Moon Bravo CZ 455 91pts
19th Steve Bruford Echo Sig 522 91pts
19th Peter Williamson Echo Krico 91pts
20th Robert Robinson Delta CZ 455 90pts
20th James Moon Bravo Browning T-Bolt 90pts
20th Adrian Furzer Delta CZ 457 90pts
20th Ryan Mundy Charlie -- 90pts
20th Ricky White Charlie CZ 457 90pts
21st Paul Thompson Echo CZ 457 88pts
21st Dave Gatfield Alpha Lithgow 101 88pts
21st Ken Higgins Bravo CZ 457 88pts
21st Adrian Furzer Delta CZ 457 MTR 88pts
21st John Allinson Smith Alpha -- 88pts
22nd Ben Gregory Echo Ruger 10/22 87pts
22nd Sarah Miles Delta CZ 457 87pts
23rd Ian Banfield Charlie Ruger Precision 86pts
24th Philip Earwicker Delta -- 85pts
25th Richard Grasby Bravo CZ 455 85pts
26th Andy Scholfield Bravo CZ 455 85pts
27th Steve Bruford Echo Ruger 10/22 84pts
28th Steven Pyke Echo CZ 457 83pts
28th Matt Cook Bravo CZ 457 83pts
29th Nigel Talbot Charlie CZ 512 82pts
30th Mark Goad Charlie CZ 457 80pts
30th Peter Sharp Alpha CZ 512 80pts
31st Daniel Ayres Alpha CZ 455 79pts
31st Gary Hearn Alpha Kriss Defiance 79pts
32nd Jack Dean Echo 457 MTR 78pts
33rd Nigel Talbot Charlie CZ 455 75pts
34th John Davis Delta CZ 455 74pts

50-Yards // .22LR Bench Rest // Visitors
Position Name Rifle Points
1st Adam Brown CZ MTR 98pts
1st Tom Birch CZ MTR 98pts
2nd Lisa Myall CZ 457 MTR 94pts
3rd Charlie Taylor (Edgar Brothers) CZ 455 93pts
4th Peter Guthrie CZ 457 92pts
5th Karina Elliot Bell CZ Royal 91pts
5th Steph Geer CZ 452 91pts
5th Josh Morton CZ MTR 91pts
5th Keither Petrie CZ MTR 457 91pts
6th Fred Petrie CZ MTR 457 89pts
7th Charlie Taylor (Edgar Brothers) CZ 457 MTR 88pts
8th Christina CZ MTR 457 87pts
8th Finlay Anderson CZ Royal 87pts
9th Malcolm Lever CZ 457 MTR 86pts
10th Ian Beverage CZ MTR 82pts
11th Simon Temblett CZ Royal 457 81pts
11th Martin Bristow CZ 457 81pts
12th Scott Temlett CZ 457 Royal 80pts
12th Sean O'Donoghue -- 80pts
13th Jess Bambury CZ 457 79pts
13th David Bambury CZ 457 79pts
14th Tracey Stevens Savage MK 2 77pts
15th Arun CZ 457 Royal 74pts
16th David Baker CZ 457 73pts
17th Peta Lamprill -- 66pts
18th Lucinda Spelman-Ives CZ 457 MTR 64pts
19th Ben Wyatt (Highland Outdoors) Webley Xocet 63pts
20th Amy-Louise Spelman CZ 455 62pts
21st Terence Logan (Highland Outdoors) Webley Xocet 56pts
22nd Chloe Mead CZ 457 54pts
23rd Harry Quinton CZ 457 31pts

Half Inch Combo .22LR
Position Name Team Rifle Points
1st Nigel Talbot Charlie CZ 455 2/50
2nd Nicholas Pitman Delta CZ 457 MTR 1/50

10-Yards // Long Barrelled Pistol (Freehand) // Members & Visitors
Position Name Team Pistol Points
1st Ian Banfield Charlie Walther 1911 Gold Cup 132pts
2nd James Bryan Visitor GSG 1911 124pts
3rd Richard Gilyatt Echo GSG 1911 117pts
4th Rob Murray Delta Walther PPQ 105pts
5th Gary Hearn Alpha GSG Firefly 97pts
6th Steve Bruford Echo GSG Firefly 86pts
7th Nicholas Pitman Charlie GSG 1911 74pts
8th Matt Parker Bravo GSG Firefly 57pts

Hammer Pair Leaderboards


Hammer Pair "Stage Two" .22 Semi-Auto (Practical Shooting)
Position Name Team Rifle Points
1st Ian Banfield Charlie Smith Wesson 135pts
2nd Ian Banfield Charlie CZ 512 113pts
3rd Adrian Furzer Delta Kriss Defiance 108pts
4th Matt Cook Bravo CZ 512 106pts
5th Ben Gregory Echo Ruger 10/22 100pts
6th Tristan Smith Alpha Hammerli TAC A1 97pts
7th Ryan Mundy Charlie Smith Wesson 91pts
8th Rich G Echo GSG 16 90pts
9th Harry Moon Bravo Hammerli TAC A1 80pts
10th Gary Hearn Alpha Kriss Defiance 78pts
11th Ryan Staple Bravo Hammerli TAC A1 77pts
12th Sean Wing Delta GSG 16 73pts
13th Jim Davison Alpha HK 416 71pts
14th James Moon Bravo Hammerli TAC A1 67pts
15th Ryan Mundy Charlie Hammerli TAC A1 65pts
16th Robert Robinson Delta Hammerli TAC A1 54pts
17th Mark Tutton Alpha CZ 512 46pts
18th Liam Jerrard Echo Hammerli TAC A1 42pts
19th Richard Gilyatt Echo Hammerli TAC A1 39pts
20th Sean Wing Delta Hammerli TAC A1 38pts

Hammer Pair .22LR Semi-Auto (Practical Shooting, PRE-2020)
Position Name Team Rifle Points
1st Pano Gerontis Alpha CZ 527 99pts
2nd Ryan Mundy Charlie Hammerli TAC A1 89pts
3rd Tom Birch -- Hammerli TAC A1 78pts
4th James Moon Bravo CZ 527 73pts
5th Andrew Scholfield Bravo Kriss Defiance 66pts
6th Gary Hearn Alpha Kriss Defiance 61pts
7th Harry Quinton -- Hammerli TAC A1 52pts
8th Harry Moon Bravo CZ 527 51pts
9th Sam McMillan -- Hammerli TAC A1 48pts
10th Ben Gregory Echo Ruger 10/22 44pts
11th Mark Tutton Alpha CZ 527 41pts
12th Adrian Furzer Delta Hammerli TAC A1 40pts
13th  Rob Murray Delta Smith & Wesson MP 15 33pts
14th Nigel Talbot Charlie CZ 512 27pts

Full-Bore Range Team of the Month!

Staff scores are not included. Team to be announced shortly.
Position Team Final Points
     
     
     
     
     
5% Discount Qualifiers (Expires 31.03.2020).
Name
 
 
 
 
 
 

Air Rifle Range Leaderboards

Club Scorecards Sponsored by BSA Guns!

January 2020 Highest Average Score Shooter // 25-Yards
Position Name Air Rifle Points
1st Sam Piper BSA R10 SE 106.6pts
2nd Jonathan Brum FX Impact 105.6pts
3rd Dave Baker FX Impact 104pts

January 2020 Highest Average Score Shooter // 50-Yards
Position Name Air Rifle Points
1st Sam Piper BSA R10 SE 92.3pts
2nd Nick Ivey HW100 91pts
3rd Jonathan Brum FX Impact 90pts

25-Yards // Members & Visitors
Position Name Team Air Rifle Points
1st Tom Jacobs Plinkerz HFT 500 109pts
2nd Sam Piper Air Wolves BSA R10 SE 108pts
2nd Jonathan Brum -- FX Impact 108pts
3rd Dave Baker Plinkerz BSA R10 TH 107pts
3rd Tracey Stevens Lead Heads FX Impact 107pts
3rd Glen Cooper Lead Heads FX Impact 107pts
3rd Dave Baker Plinkerz HW 100 Bullpup 107pts
3rd Jonathan Brum -- Daystate Wolverine 107pts
4th Dave Baker Plinkerz Air Arms S510 106pts
4th Tracey Stevens Lead Heads Air Arms S510 106pts
4th Tom Jacobs Plinkerz BSA Scorpian 106pts
4th Barry Ashton Air Wolves Air Arms S510 106pts
5th Nick Ivey Air Wolves HW100 105pts
5th Mark Brealey Air Wolves Wolverine 2 105pts
5th Peter Howe -- Red Wolf 105pts
5th Dave Baker Plinkerz FX Impact 105pts
6th Ian Banfield -- Air Arms S400 104pts
6th Ryan Staple -- Air Arms S200 104pts
6th Shaun Merrifield Plinkerz HW100 104pts
6th Tom Birch Air Wolves FX Impact 104pts
6th Marc Hayman Plinkerz HW110 104pts
6th Steve Clasby -- HW100 104pts
6th Dave Baker Plinkerz FX Crown 104pts
6th Tom Jacobs Plinkerz FX Dreamline 104pts
6th Nick Ivey Air Wolves Air Arms S510 104pts
6th Ash Piper   Plinkerz  HW 100 104pts
7th Diane Barlow Plinkerz BSA R10 SE 103pts
7th Tracey Stevens Lead Heads HW100 BP 103pts
8th Ben Gregory -- TX200 102pts
8th Ian Banfield -- FX Impact 102pts
8th Tracey Stevens Lead Heads BSA R10 TH 102pts
8th Mark Brealey Air Wolves FX Streamline 102pts
8th Ollie Beale Lead Heads Coyote 102pts
8th Craig Hughes Air Wolves HW110 102pts
8th Stuart Knight Lead Heads Wolverine 2 102pts
8th Thomas Merrifield Lead Heads BSA R10 SE 102pts
8th Tom Jacobs Plinkerz HW97K 102pts
8th M  Eldridge -- FX Streamline 102pts
9th Jamie Flagg -- -- 101pts
9th Tracey Stevens Lead Heads HR Sniper 101pts
9th Tom Jacobs Plinkerz Air Arms S400 101pts
10th Tom Jacobs Plinkerz Bantam Sniper 100pts
10th Jonathan Brum -- Pro Sport 100pts
10th Kye Fraser Visitor Air Arms S400 100pts
11th Robert Robinson -- BSA R10 SE 99pts
11th Anna Visitor BSA R10 MK 2 99pts
11th Jon Visitor BSA R10 MK 2 99pts
11th Tom Birch Air Wolves BSA R10 TH 99pts
11th Liam Vincent -- HW100 99pts
11th Graham Barlow Plinkerz Pro Sport 99pts
12th Thomas Merrifield Lead Heads HW 100 98pts
13th Jim Jefferies -- BSA Ultra 97pts
14th John Jefferies -- BSA Ultra 96pts
14th G Barnet -- Walther RM8 96pts
14th Tom Jacobs Plinkerz Weihrauch 97K 96pts
15th Ben Gregory -- TX200 95pts
15th Tristan Button Air Wolves -- 95pts
16th Dave Baker Plinkerz Walther Reign 94pts
17th Shaun Merrfield Plinkerz BSA R10 SE 92pts
18th Carol Stokes Lead Heads Air Arms S410 91pts
19th Paul Conibeer -- Walther RM8 90pts
20th Paul Thompson -- -- 87pts
21st Ian Vincent -- HW100 64pts
22nd Mike Eldrige Lead Heads HW44 Pistol 45pts
23rd Nick Eggbeer -- Webley VMX 37pts

50-Yards // Members & Visitors
Position Name Team Air Rifle Points
1st Tom Jacobs Plinkerz BSA Scorpian 103pts
2nd Tom Jacobs Plinkerz FX Dreamline 102pts
3rd Jonathan Brum -- FX Impact 100pts
3rd Mark Brealey Air Wolves Wolverine 2 100pts
4th Nick Ivey Air Wolves HW 100 99pts
5th Dave Baker Plinkerz HR Sniper 98pts
6th Peter Howe -- Redwolf 97pts
6th Dave Baker Plinkerz FX Crown 97pts
7th Ian Banfield -- FX Impact 96pts
7th Nick Ivey Air Wolves Air Arms S510 96pts
7th Sam Piper Air Wolves BSA R10 SE 96pts
7th Dave Baker Plinkerz FX Impact 96pts
7th Mike Eldridge Lead Heads FX Streamline 96pts
7th Jonathan Brum -- Wolverine 96pts
8th Dave Baker Plinkerz HW 100 BP 95pts
8th Tracey Stevens Lead Heads Air Arms S510 95pts
8th Tom Jacobs Plinkerz HFT 500 95pts
9th Tom Jacobs Plinkerz BSA Scorpion 94pts
9th Mark Brealey Air Wolves Ultimate Sporter 94pts
10th Tom Jacobs Plinkerz FX Dreamline 93pts
10th Shaun Merrifield Plinkerz HW 100 93pts
11th Tracey Stevens Lead Heads FX Impact 92pts
12th Ash Piper Plinkerz HW 100 91pts
12th Dave Baker Plinkerz BSA R10 TH 91pts
12th Dave Baker Plinkerz Air Arms S510 91pts
13th Tom Birch Air Wolves FX Impact 88pts
13th John Jefferies -- BSA Ultra 88pts
14th Dave Baker Plinkerz HW 100 BP 86pts
15th Glenn Cooper Lead Heads FX Impact 85pts
15th Paul Thompson -- BSA R10 85pts
15th Graham Barlow Plinkerz Pro Sport 85pts
15th Tracey Stevens Lead Heads BSA R10 TH 85pts
16th Tracey Stevens   Lead Heads  HW 100 BP 81pts
17th Thomas Merrifield Lead Heads HW 100 79pts
18th Diane Barlow Plinkerz BSA R10 SE 78pts
19th Steve Clasby -- HW 100 76pts
20th Dave Baker Plinkerz BSA R10 TH 75pts
21st Tom Jacobs Plinkerz Air Arms S400 73pts
21st Shaun Merrifield Plinkerz BSA R10 SE 73pts
22nd Ben Gregory -- TX200 72pts
23rd Tom Jacobs Plinkerz HW 97 K 72pts
24th Thomas Merrifield Lead Heads BSA R10 SE 72pts
25th Paul Conibeer -- Walther RM8 56pts
25th Tracey Stevens Lead Heads FX Crown 56pts
26th G Barnet -- Walther RM8 34pts
27th Graham Barlow Plinkerz Wolverine 30pts
28th Barry Ashton Air Wolves Air Arms S510 13pts

Air Rifle Team of the Month!

Position Team Final Points
1st Plinkerz 28pts
2nd Lead Heads 13pts
3rd Air Wolves 8pts
5% Discount Qualifiers (Expires 31.03.2020)
Name
Dave Baker
Tom Jacobs
Ash Piper
Diane Barlow
Graham Barlow